Product / SSC
Halton Sec SSC – Rökkontrollspjäll (AAmulti)
Detta CE-märkta rökkontrollspjäll för flera brandceller för automatiskt aktiverade system (AA) är ett av de lättaste på marknaden. Den lätta konstruktionen underlättar installation.
Rökkontrollspjället kan installeras i vertikala och horisontella kanaler i strukturer av betong eller murbruk eller lätta material. Det kan också installeras direkt på ytan av strukturen i slutet av rökutsugskanalen.
Brandskyddsklass upp till kraven för EI 120 S.
- Lämplig att installera på en vägg eller golv/tak i vertikalt eller horisontellt läge
- Storlek Ø200 – 630 mm
Översikt
Detta rökkontrollspjäll för flera brandceller och för automatiskt aktiverade system (AA) är ett av de lättaste på marknaden. Den lätta konstruktionen underlättar installationen. Rökkontrollspjället kan installeras vertikala och horisontella kanaler i strukturer av betong eller murbruk eller lätta material. Kan också installeras direkt på ytan av strukturen i slutet av rökutsugskanalen. Brandskyddsklass upp till kraven för EI 120 S.
Funktioner
- Levereras med elektriskt ställdon utan fjäderåtergång (24 V eller 230 V)
- Installation till flera brandcellszoner med automatiskt aktiverade system (AA)
- Finns i storlek Ø200 – 630 mm
- Max. lufthastighet genom rökspjället i öppet läge är 15 m/s.
- Lämpligt för användning i kanaler med maximalt tryck på 1500 Pa.
- Ramen är tillverkad av galvaniserat stål som standard. Rostfritt stål tillgängligt på begäran.
- Inga reservdelar eller extra installationsramar krävs, oavsett installationsmetod.
Installationsalternativ
- Lämplig att installera på en vägg eller golv/tak i vertikalt eller horisontellt läge
- CE-märkt för installation i betong, sten eller lätta strukturer med brandskyddsklass EI 120, EI 90, EI 60
Standarder
Denna produkt uppfyller följande standarder:
- CE-certifierad enligt produktstandarden EN 12101-8
- Brandklassificering enligt standarden EN 13501-4
EI 120 (vew– how– i↔o) S 1500C10000 AAMulti - Brandtestning enligt EN 1366-10
- CE-certifikat för livslängdsprestanda Nr: P-1391-CPR-2018/0208
- Prestandadeklaration, nr: 10038-SSC-2019/01/01
- Rökkontrollspjällets hölje har täthetsklass C enligt EN 1751
- Läckage genom stängt spjällblad uppfyller kraven för klass 2 enligt EN1751
Dimensioner och vikt
NS [mm] |
ØD [mm] |
Vikt [kg] med elektriskt ställdon |
200 | 199 | 9.5 |
250 | 249 | 10.7 |
315 | 314 | 12.5 |
355 | 354 | 13.6 |
400 | 399 | 15.1 |
500 | 499 | 18.7 |
630 | 629 | 24.3 |
Konstruktion och material
Key | Part | Material | Note |
1 | Hölje | Galvaniserat stål | Alternativ i rostfritt stål tillgänglig på begäran |
2 | Blad | Asbestfria paneler tillverkade av mineralfiber | – |
3 | Inspektionslucka | Förzinkat stål | Alternativ i rostfritt stål tillgänglig på begäran |
4 | Modell i drift (ställdon) |
– | – |
Modeller i drift
Elektriskt ställdon
Halton Sec SSC rökkontrollspjäll har ett elektriskt ställdon (24 V eller 230 V, ingen fjäderåtergång eller smältsäkring tillåten). Ställdonet är utrustat med inbyggda gränslägesbrytare som indikerar både öppet och stängt läge.
Rökkontrollspjället måste anslutas till ett gemensamt brandlarm eller övervakningssystem för byggnader. Det kan användas i helt automatiska (AA) eller manuellt aktiverade (MA) system.
Beställningskod | Modell i drift | Spjällstorlekar [ØD, mm] | Driftspänning | Gränslägesbrytare |
R1 | BEN24, 24 V, 15 Nm | 200 – 630 | AC/DC 24 V | ✔ |
R2 | BEN230, 230 V, 15 Nm | 200 – 630 | AC 230 V | ✔ |
Driftprincip
Halton Sec SCC rökkontrollspjäll för flera brandceller är certifierad för vertikal (ve) och horisontell (ho) installation i konstruktioner av betong, murbruk eller lätta material. Det uppfyller brandsäkerhetskraven upp till klass EI 120 (vew -how – i↔o) S 1500C10000 AAmulti
Rökkontrollspjäll gör det möjligt att suga ut rök från flera brandceller med hjälp av ett dedikerade rökutsugningssystem. Om en brand inträffar är driftsekvensen viktig. Rökutsugsfläktar får inte startas förrän rökkontrollspjällen har öppnats.
Rökkontrollspjället måste anslutas till ett gemensamt brandlarm eller övervakningssystem för byggnader. Det kan användas i eller automatiskt aktiverade (AA) system.
Rökkontrollspjället har ett elektriskt ställdon 24 V eller 230 V (ingen fjäderåtergång eller smältsäkring tillåten). Ställdonet är utrustat med inbyggda gränslägesbrytare för både öppet och stängt läge.
Installation
Läs/ladda ned vägledningen om installation av rökspjället i avsnittet ”Nedladdningar”.
Service
Produkten erfordrar inget regelbundet underhåll.
Säkerställ att rökkontrollspjället fungerar korrekt genom att utföra regelbundna inspektioner enligt lokala byggregler. Minsta rekommenderade inspektionsperiod är var 6:e månad. Funktionsprov måste dokumenteras och sparas för framtida behov.
Rökkontrollspjället har en inspektionslucka som gör det möjligt att kontrollera spjällbladets position.
Vid fel under test av rökkontrollspjället ska underhållsservice bokas genom en auktoriserad Halton-representant för att garantera korrekt funktion hos produkten.
Specifikation
Rökkontrollspjället för flera brandceller är CE-godkänd och märkt i enlighet med standarden EN 12101-8 och brandtestat i enlighet med standarden EN 1366-10.
Ett rökkontrollspjäll som uppfyller kraven för brandsäkerhet upp till klass EI 120 (vew– how– i↔o) S 1500C10000 AAMulti.
Rökkontrollspjällets hölje uppfyller täthetskraven för EN 1751 klass C. Läckage genom det stängda spjällbladet uppfyller kraven för klass 2 enligt EN 1751.
Rökkontrollspjällets hölje är tillverkat av förzinkat eller rostfritt stål.
Rökspjällets blad är tillverkat av brandsäkra asbestfria skivor (mineralfiber).
Rökkontrollspjället kan installeras i horisontellt eller vertikalt läge till en vägg eller golv/tak.
Ställdonet är utrustat med inbyggda gränslägesbrytare för både öppet och stängt läge.
Rökkontrollspjället har en inspektionslucka.
The smoke control damper is equipped with one inspection hatch.
Beställningskod
SSC-D; MA-OP-ZT
Huvudalternativ | |
D = Kanalanslutningens storlek [mm] | 200, 250, 315, 355, 400, 500, 630 |
Alternativa utföranden och tillbehör | |
MA = Material | |
GS | Förzinkat stål |
OP = Modell i drift | |
R1 | BEN24, 24 V, 15 Nm |
R2 | BEN230, 230 V, 15 Nm |
ZT = Specialutförande | |
N | Nej |
Y | Ja (ETO) |
Exempel på beställningskod
SSC-200; MA=GS, OP=R1, ZT=N
Downloads
"*" indicates required fields